Bu yazı benim için çok çok özel aslında. Kendi kendime bir şeyler karalarken neden siteye yazmıyorum bunları dedim ve buradan da paylaşmak istedim.

Biz çift olarak her kafasına estiğini yapmaya çalışan,  çabuk gaza gelen insanlarız 🙂 Bu yüzden yeni maceralara atılmak, farklı hayatlar denemek hep cazip gelmiştir bugüne kadar. Sürekli işini gücünü bırakıp yurt dışına yerleşenler, kendileri karavan yapıp onunla dünyayı gezenler gibi farklı şeyler deneyenlerden hep ilham aldık. Bunun sonucunda da bu seçeneklerin her biri için acaba olur mu diye düşündük zaman zaman. Daha sonra oturup bütün her şeyi ortaya serdiğimizde yurt dışında sürekli yaşama fikrinin bize göre olmadığını anladık. Sürekli gezerek yaşamak da bizim için değildi. Bunu da kendimize itiraf ettikten sonra biz ne istiyoruz peki dedik ve ikimizin de istediği şey netti aslında:

“Müstakil ve bahçeli bir evde doğal ve sakin bir hayat yaşamak.”

Geçen yıl yaptığımız Camino yürüyüşünde geçtiğimiz kasabalardaki evleri ve insanların huzurlu hayatlarını da gördükten sonra tamam dedik. Bizim istediğimiz kesinlikle bu.

Sıradaki soru ise nerede yaşayacağımızdı. İkimiz de Ege’ye aşığız. O yüzden İzmir-Aydın-Muğla’nın nereleri olur acaba diyerek çıktık keşfe. Geçen yaz ve yarıyıl tatilinde Ege kıyısında girilmedik köy, kasaba bırakmadık. Her yerin hem yazını hem kışını gördükten sonra bizim için hep ayrı bir yeri olan Datça’yı gözümüze kestirdik. Datça’da yaşamalıyız fikri o kadar güzeldi ki. Ama diğer taraftan da gerçekler vardı. Öğretmen olduğumuz için öyle her istediğimiz yere anında gidemiyoruz. Açılan boş kontenjanlara göre tayin istiyoruz, çalışma yılına ve tercih edilme sayısına göre yerleştiriliyoruz. Yani bu iş gerçekten biraz da şanstı.

Biz bütün yıl Datça diye sayıklayarak ayları günleri yedik ve tayin dönemi geldi. Tabi Datça düşük olasılık olduğu için başka ilçelerden oluşan bir B planımız da vardı kenarda.

Sonuç olarak Datça’da bu yıl önceki yıllara göre çok fazla boş kontenjan açılmıştı ve ben ilk tercihime atandım. Bizim için resmen bir ütopya gerçekleşti.

Biz Datça’da yaşayacağımız gerçeğine kendimizi daha inandıramamışken bir de hayalimizdeki bahçeli müstakil evi bulduk resmen 🙂 Tabi satın almaya bütçemiz olmadığından kiraladık. Ama sonuç olarak hayallerimizin evinde yaşayacağız artık 🙂

2 yıl önce bambaşka planlar içindeyken şu an bütün hayallerimizin bir anda gerçek olduğu, evrenin resmen bize gülümsediği bir akışın içindeyiz. Yeni hayatımız ve yeni yuvamız için birkaç alışveriş ve küçük hazırlıklar yapmaya başladık. Aşırı heyecanlıyız. Birkaç gün içinde yeni yuvamıza taşınıyoruz.

İlk kez bir başlangıç için içim bu kadar kıpır kıpır.  Orada bizi neler bekliyor bilmiyorum. Yaşayarak göreceğiz artık. Buradan da Datça’daki yeni yaşamımızın sürecini yazmaya devam edeceğim. Takipte kalın 🙂

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *