Stretching öncelikle kelime olarak esneme anlamına gelmektedir. Yani kasları uzatmaya yarayan bir egzersizdir.

Peki stretching neden önemli?

Düzenli olarak  stratching yapmak eklemlerin esneklik kazanmasını sağladığı gibi, insanı zinde tutar. Vücudunuzu rahatlatır. Esnek bir vücuda sahip olan kişilerin hareket kabiliyeti yüksek olduğu için de eklem sakatlanmaları riski azdır. Ayrıca stretching yaparken de doğru nefesle birlikte kan dolaşımımız hızlanmaktadır. Tüm bunların yanında stretching yaptığımızda günlük hayatımızda da daha esnek ve hareketli oluruz.

Stretch hareketlerini yaparken doğru nefes alıp vermek önemlidir. Doğru nefes ise düzenli ve yavaş yavaş nefes alıp vermek demektir. Bir de esneme hareketlerini yaparken yaylanmak yerine esnettiğiniz kas grubu için o noktada kalıp 15-20 sn bekleyerek statik esneme yöntemini kullanmalısınız. Ayrıca şunu da unutmayın ki; bir kas grubunu esnetirken aynı zamanda tam ters yöndeki kas grubu da kasılıyordur. Bunu da göz önüne alarak nefes alış verişlerinizi vücudunuza yönlendirmelisiniz.

Stretching hareketlerinde yapılan en büyük yanlış kasları zorlamaktır. Vücudunuzdaki çalıştığınız bölgedeki kasların esnediğini hissetmelisiniz fakat o bölgede ani bir batma veya acı kesinlikle olmamalı. Eğer ani bir acı veya batma hissediyorsanız esneme açınızı küçülterek normal ölçüde stretchi hissettiğiniz noktaya geri dönün ve orada kalın. Unutmayın ki daha çok zorladığınızda daha çok esnemeyeceksiniz. Her vücudun birbirinden farklı olduğunu, hatta kendi vücudumuzun da her zaman aynı olmadığını ve ne olursa olsun bedenimize şefkatle yaklaşmamız ve onu dinleyerek hareket etmemiz gerektiğini unutmayın.

Strething ne zaman yapılmalı?

Gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde vücudunuzun ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız sadece stretching egzersizleri yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir sporsal aktivite yapacaksanız egzersizden önce ve sonra strecthing yapmak en doğrusu. Egzersizden önce yapılan stretching kasları ısındırmaya yöneliktir. Herhangi bir sakatlanma olasılığının minimuma inmesini sağlamanın yanında vücudunuzu egzersize hazırlar. Egzersizin sonunda yapılan stretching hareketleri ise yorulan kasları rahatlatmanın yanında egzersiz sonrası olası kasılmaları engeller.

İşte tüm bunların sonucunda günden güne hareketsizleşen bir dünyada yaşadığımızı da göz önüne alacak olursak spor ve stretching düzenli olarak hayatımızda olması gereken şeyler. Bu yüzden bedeninize iyi bakın 🙂

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *