Kahvenin vücudumuza ve metabolizmamıza faydaları oldukça fazla. Özellikle de spordan önce içilen kahve gibisi yok. Neden mi?

Öncelikle spordan yarım saat önce içilen kahve metabolizmayı hızlandırıp nabzı artırarak  yağ yakımını hızlandırır. Yapılan araştırmalarda da kahve tüketen kişilerin, kahve içildikten sonraki 75 dakika boyunca kan dolaşımının yüzde 30 arttığı görülmüş. Ayrıca içerisindeki kafein maddesi kasları koruduğu için yaşlanmayı da geciktiriyor.

Spordan önce içilen kahvenin bir diğer avantajı da spor esnasında ve sonrasında hissedilen ağrıları azaltması.

Spordan önce olduğu gibi sonrasında da kahve tüketimi; kaslara onarıcı etkisi olduğundan dolayı oldukça faydalı. Tabi her şeyin olduğu gibi kahvenin de fazlası zararlı. Günlük alınması gereken kafein miktarı ortalama 200-225 mg’dır. Bu da 3 fincan türk kahvesi veya 2 kupa filtre kahveye denk gelmektedir.

Kahveyi tükettiğimiz saate de dikkat etmek lazım. Akşam saatlerinde içilen kahve uykusuzluğa neden olabilir. Bu yüzden sabahları veya spordan önce-sonra tüketmek güzel bir tercih olacaktır.

Bunu atlama;

Kahvenizi nasıl içtiğiniz de önemli bir ayrıntı tabi. Sade filtre kahve 1-2 kaloriyken sütlü filtre kahve 70-80 kalori. Bir de şekerli içiyorsanız kalorisi oldukça artıyor tabi. Kahvecilerde kremayla sunulan kahveleri hiç söylemiyorum bile. Bunu da göz önünde bulundurarak kahve alışkanlığı edinin derim 😉

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *