Malum İstanbul’da havalar çok hoş değil son zamanlarda. Dışarıda sürekli bir yağmur ve kapalı bir hava varken insanın modu da düşüyor ister istemez. Bu sıkıcı havalarda içinizi açacak, keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak bir önerim var.

Öncelikle baştan şunu belirtmeliyim ki ben de Uğur da çok müze gezmeyi seven insanlar değiliz. Gerçekten ilgimizi çeken farklı müzeleri geziyoruz sadece diyebilirim. Rahmi Koç Müzesi klasik müze tanımının biraz dışına çıkıyor bu anlamda. Hem her yaşa hitap ediyor. Hem de oldukça eğlenceli.

1994 yılında Rahmi Koç’un desteğiyle açılmış olan bu müze Haliç kıyısında Hasköy semtinde. Müze oldukça büyük. İçerisinde trenlerden arabalara, uçaklardan gemilere, oyuncaklardan teknolojik aletlere kadar envai çeşit şey var. Hepsi de fazlasıyla ilgi çekici. Biz gezerken acayip eğlendik. Eski arabaların olduğu bölümü ayrı beğendik biz. Ama asıl favorimiz oyunların olduğu bölüm. Burada 2 saatten fazla zaman geçirdik. Bütün oyunları tek tek deneyip oynadık.

Bir de eski denizaltı var. İçini gezebiliyorsunuz. O denizaltında görev yapmış bir deniz subayı da size denizaltıyla ilgili bilgi veriyor.

Rahmi Koç Müzesindeki farklı bir bölüm de Keşif Küresi. Burada da küre şeklindeki bir alanda projektörle yansıtılarak evreni sanal ortamda izleme fırsatı buluyorsunuz. Günün belirli saatlerinde seansları oluyor ve seansların içeriği de birbirinden farklı olabiliyor. Bu yüzden müzeye ilk girerken Keşif Küresi programını da öğrenirseniz hangi seansa girmek istediğinize önceden karar verebilirsiniz.

Müzenin içerisinde küçük cafeler ve bir adet restoran da mevcut. Acıktığınızda bir şeyler atıştırabileceğiniz seçenekler var, aklınızda bulunsun.

Müzeye ulaşım da çok sıkıntılı değil. Şehir hatlarından Üsküdar-Eyüp arasında çalışan Haliç Hattı’nın bir durağı da Hasköy’de. Hasköy iskeleden de yürüyerek 5 dakikada müzeye varıyorsunuz.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 178 TL, öğrenciler için 7 TL. Denizaltı ve Keşif Küresi’nin ücreti ekstra. Müzekart geçerli değil fakat müzekartı olanlara %20 indirim yapılıyor. Ayrıca müze Pazartesi günleri de kapalı. Gideceğiniz zaman bunu da göz önüne almayı unutmayın.

Hem ulaşımının çok sıkıntılı olmaması açısından, hem de fiyat olarak özellikle öğrenciler için oldukça uygun olduğundan böyle farklı bir müze gezme fırsatını değerlendirebilirsiniz. Hatta ben öğrencilerimden proje ödevinin bir kısmı olarak bu müzeye gitmelerini istedim. Giden öğrencilerimden de olumlu dönütler alıyorum.

Önemli bir uyarı olarak müzeye gideceğinizde tüm gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederim. Çünkü fazlasıyla büyük olduğundan öyle birkaç saatte gezebileceğiniz bir müze değil. İster arkadaşlarınızla, ister ailenizle çocuklarınızla gidin, her türlü çok keyifli bir gün geçireceğinizden eminim. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

Müzenin çalışma saatleri ve ayrıntılı bilgi için; http://www.rmk-museum.org.tr/

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *