Temel anlamıyla postür; vücudun duruş şeklidir. Postür kişinin genetik özelliklerine, psikolojisine, mesleğine, içinde bulunduğu yaşam koşullarına göre değişmektedir. İdeal postür vücudun kasılmadan doğal bir şekilde düzgün durması; baş, kol ve bacakların birbirine oranlı ve dengeli dizilmesidir. Düzgün bir duruşa sahip olmak; dengeli beslenme, egzersiz yapma ve düzenli uyuma kadar önemlidir.

Günümüzde postür bozukluğu olmayan birey sayısı malesef çok çok az. Çağımızın hastalığı olan bu duruş bozukluklarının da bir çok çeşidi var. Bu duruş bozukluklarının en yaygınlarını, vücutta meydana gelen deformasyonların sebeplerini ve iyileştirmek için yapılacak egzersizlerde nelere dikkat edileceğini kısaca inceleyecek olursak:

KİFOZ (Kamburluk)

Sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda ve kadınlarda da özellikle hamilelik döneminde vücut ağırlık merkezinin öne doğru kaymasından dolayı ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Kifozu olan kişilerin sırt kasları gevşemiş ve ön üst bölge ( karın,göğüs) kasları kısa ve sıkı demektir. Bu yüzden kifozu olan kişilere sırt kasları güçlendirilerek üst bölge ekstansiyon hareketleri yaptırılmalıdır.

LORDOZ (Bel Çukurluğu) 

Beldeki çukurluğun olması gerekenden fazla olması durumudur. Yine hamilelerde oldukça fazla görülür. Lordozu olan kişilerde bel ağrıları kaçınılmazdır.

Lordozu olan kişilerin karın kasları güçsüz demektir. Bu yüzden karın kaslarını güçlendirecek ve bel bölgesini esnetecek egzersizler yaptırılmalıdır. Vücudun öne doğru hareketi olan fleksiyon hareketleri lordozu olan kişiler için en ideal hareketlerdir.

BEL DÜZLEŞMESİ

Bel bölgesindeki olması gereken kavisin hiç olmamasıdır. Bel bölgesindeki disklere binen yük fazla olduğu için bel fıtığı riski fazladır.

Bel düzleşmesi olan bireylerin karın kasları güçlü, bel kasları güçsüz demektir.  Lumbar (bel) bölgedeki kasları güçlendirip, karın kaslarını esnetecek omurganın geriye ekstansiyon yaptığı hareketler bu kişiler için uygundur.

SKOLYOZ (Omurga Eğriliği)

Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülen, yana doğru eğrilmesi durumudur. Normal bir omurgada boyun, sırt ve bel omurları sırayla düz bir şekilde inerken skolyozda omurlar sağa ve sola kayar ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında dönerler. İleri derecede skolyozu olan hastalara cerrahi müdahale gerekebilir fakat skolyozun derecesi az ise yapılan egzersizlerle bu omurga eğrilikleri düzeltilebilmektedir.

Skolyozu olan bireylerle yapılan egzersizler önemlidir ve skolyozun şekline ( C skolyoz veya S skolyoz) göre değişiklik göstermektedir.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *