İstanbulda Anadolu yakasında yaşayanlar için bir velinimet Pendik-Caddebostan sahil yolu. Bu yol toplamda 21 km. En güzel tarafı da kesintisiz bisiklet yolunun olması. Havalar güzelleştiğinde bizim en sevdiğimiz aktivitelerden biri bu yol. Pendikte oturduğumuz için yolun en başından başlayıp Caddebostana kadar pedallamak oldukça keyifli oluyor. Yol üzerinde favori seçeneklerimiz de var tabi ki. Mesela sabah kahvaltılıklarınızı çantanıza doldurup sahilde beğendiğiniz bir yere piknik örtünüzü serip keyifle kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Acıktığınızda da güzel bir akşam yemeği seçeneği Kartal Dragos Sosyal Tesisleri olabilir. Balık çorbası mutlaka denenmeli. Et ve tavuk yemekleri de oldukça lezzetli. Üstelik sosyal tesis olduğu için fiyatlar da gayet makul.

Caddebostan’a doğru giderken yol üzerindeki Maltepe Sahil Parkında da takılabilirsiniz.

Bu arada Maltepe Sahil Parkı oldukça büyük ve içerisinde istediğiniz bir çok aktiviteyi bulabileceğiniz büyük bir alan. Belirli dönemlerde çeşitli konserler ve aktiviteler de oluyor. Ya da sadece kahvaltı veya piknik yapmak için de gidebilirsiniz ama eğer  yaz aylarında gidecekseniz haftasonları çok kalabalık olduğu için erken gitmenizde fayda var. Bu parkın en güzel tarafı da mangal yakmanın yasak olması 🙂 Yazın İstanbul malum. Bütün sahil mangal kokusu doluyor. Temiz bir deniz havası almak isteyenler için burası ideal bir yer yani.

Gelelim Caddebostan’a. Benim İstanbulda en sevdiğim sahil burası. Herkesin özgürce takıldığı, insanların doğaya ve birbirlerine karşı daha saygılı olduğu ender yerlerden birisi. Her daim spor yapan, çimlere yayılıp birasını yudumlayan ya da tek başına kitabını alıp okumaya dalan bir sürü insan görebilirsiniz burada. En güzel zamanı da bahar veya yaz akşamları 🙂

Biz bu Pendik – Caddebostan sahil yolunu hep bisikletle gittiğimiz için bir gün niye yürümüyoruz biz bu yolu dedik ve toplamda gidiş-dönüş 40 km yolu yürümek için bir sabah yola koyulduk. Her şey çok da güzel başlamıştı aslında. Kahvaltılıklarımızı evden sırt çantamıza doldurduk. Biraz yürüdükten sonra sahilde mola verip kahvaltımızı yaptık ve yürümeye devam ettik. Az molayla yolun yarısını tamamlayarak Caddebostan sahile vardık. Planımız sahilde bikaç saat takılıp keyif yapıp iyice dinledikten sonra geri dönüş yoluna geçmekti. Ama beklenmeyen yağmur başlayınca biz daha yarım saat önce varmışken geri dönüş yoluna girdik.

Yorgunluk gittikçe artmaya başladı tabi 🙂 Kartaldaki Dragos Sosyal Tesisinde yemek yemek için mola verdik. Yemeğimizi yedikten sonra ve onca yolun yorgunluğuyla üstümüze düşen ağırlıktan ötürü oturduğumuz yerden kalkamadık :)) Vee sonuç?

Dragos’un önünden İett’ye binip Pendik sahile arabamızın yanına döndük. Planladığımız 40 km’lik rotanın 34 km’sini tamamlamış olsak da bizim için güzel ve farklı ama acılı! bir tecrübeydi 🙂 Peki önerir misin derseniz;  bence bisiklet daha ideal tabiki ama sabah erken saatte başlanarak ve bol molalı bir şekilde yürüyerek de 40 km tamamlanabilir diye düşünüyorum. Havalar ısınınca biz ilk fırsatta 40 km’yi tamamlamak için tekrar yürüyeceğiz. O zaman sizlerle tekrar tecrübemi paylaşırım.

Çılgınlık yapmak isterseniz kışın kar yağdığında bizim yaptığımız gibi kahvaltı da yapabilirsiniz. Donma garantili bir aktivite olacağınından emin olabilirsiniz. Çok da akıl karı değil gibi :))

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *