Yaş aralığı farketmeksizin bütün herkesin hayatında spor sağlık için olmalıdır. Bizim ülkemizde spor genellikle kilo aldıktan sonra rahatsız olunan görüntüyü ortadan kaldırmak için yapılıyor malesef. Bu konuda dünya ülkelerinin bakış açılarından oldukça geriyiz. Spor hayatımızın tam da içinde olup bir hayat stili haline gelmeli ki yaşamımızı fiziksel ve psikolojik anlamda sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilelim.

Günlük hayatımızda ilgilenebileceğimiz birçok spor ve egzersiz alanı var. Pilates de bunlardan sadece birisi.

Peki neden pilates? Çünkü pilates doğru hareket sistemiyle vücudunuzun tam olarak çalışması gereken kas gruplarını çalıştırarak omurganızı güçlendirir, size doğru bir duruş sağlar ve vücudunuza esneklik kazandırır.

Pilatesi haftada 3 gün yapmak en ideali. Fakat yoğun iş temposu ve günlük hayatın koşturmacasından dolayı bu sayıya uymak biraz zor olacaksa sürekli düzeninizi bozmak yerine haftada 2 gün düzenli bir şekilde yapmanızda fayda var. Çünkü pilateste istikrar önemlidir.

Pilates kilo verdirmez. Sadece size daha doğru bir duruş kazandırıp omurganızı güçlendirir ve vücudunuzu sıkılaştırır. Düzenli olarak pilates yapanların genellikle söyledikleri şey; “Kilomda bir değişiklik yok fakat artık kıyafetlerim bol geliyor, herkes zayıflamışsın diyor.” Evet doğru. Pilates yaparken vücuttaki en temel kasları güçlendirdiğimiz için zamanla beden olarak incelme ve sıkılaşma olacaktır. NE kadar sürede bunu görebileceğiniz ise tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Bu konuda Joseph şöyle diyor:

“10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste ise bambaşka bir vücuda sahip olacaksınız.”

Pilatesle ilgili bilinen yanlış bilgilerden birisi de sadece sağlıklı bireylerin yapabiliyor olması. Pilatesi sağlıklı bireylerin yanında omurga ve eklem rahatsızlığı olan birçok insan bu rahatsızlıklarından kurtulmak için yapıyor aslında. Zaten Joseph Pilates’ de ortaya çıkardığı bu egzersizleri önce kendini iyileştirmek için bulmuştur.

Kifozu, lordozu, skolyozu olan bireylerden ms hastalarına, sağlıklı ve hiçbir omurga rahatsızlığı olmayan bireylerden hamilelere kadar herkes pilates yapabilir.

Duruş bozukluğu olan bireylerle doğru hareketlerle çalışıldığında zamanla ağrılarında azalma duruşlarında düzelme gözlemlenmektedir. Omurga rahatsızlığı olan bireylerin bir pilates stüdyosuna gitmeden önce doktorlarıyla görüşüp pilates yapılmasının uygun olduğunu ve hangi hareketlerin ne boyutta yapılması gerektiğini belirten bir yazı almaları daha verimli olacaktır. Zaten gittiğiniz stüdyoda da pilates eğitmeni sizden bunu istemelidir.

Hamileler için pilatesle ilgili ayrıntılı bilgi Hamile Pilatesi yazımdadır.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *