İstanbul’da pilates dersleri veren birçok yer var. Diğer şehirlerde de sayılar her geçen gün hızla artmakta. Burada önemli olan kendiniz için en doğru yere gitmeniz.

Pilates eğitmenliğine başladığım ilk yıllarımda spor salonunda grup matwork dersleri yaptırıyordum. Şu an ise bir pilates stüdyosunda bireysel ve düet olarak aletli pilates dersleri veriyorum. İkisinde de eğitmenlik yapmış biri olarak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki bireysel dersler grup derslerine göre daha verimli ve etkili oluyor. Eğitmen sizinle birebir ilgilendiğinden, vücudunuzu ayrıntılı olarak analiz ederek ona uygun hareketler seçtiği için vücudunuzdaki değişim daha hızlı oluyor. Tabi bireysel dersler ücret olarak grup mat derslerine göre daha maliyetli. Bunu da göz önünde bulundurarak kendi bütçeniz ve ihtiyacınız doğrultusunda bir seçim yapmalısınız.

Eğer grup dersleriyle pilates yapacaksanız gittiğiniz yerdeki grubun kişi sayısını öğrenin lütfen. Sayı ne kadar fazla olursa dersin verimi de o ölçüde azalacaktır. Bu yüzden grup derslerinde eğer imkanınız varsa sayı olarak az olan grupları tercih edin.

Eğer aletli pilates yapmak istiyorsanız gideceğiniz stüdyoda kullanılan aletlerin kalitesi ve eğitmenlerin uzmanlığı da önemli tabi ki. Bu konuda küçük bir araştırma yaparak doğru bir tercih yapabilirsiniz.

Joseph Hubertus Pilates’in oluşturduğu klasik pilatesin hiç bir yorumla değiştirilmeden uygulandığı ekol olan Peak Pilates uluslarası geçerliliği olan bir ekoldür. Bir Peak Pilates eğitmeni olarak ve Peak aletleri kullanarak verdiğim birebir derslerime katılmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca doğum öncesi ve sonrası süreci daha sağlıklı ve rahat geçirmek isteyen hamileler için de özel hazırlanmış programlar eşliğinde birebir ders vermekteyim.

Pendik çevresinde oturan ve pilatesi hayatına katmayı düşünenleri stüdyoma beklerim 🙂

NOT: Gebze civarında yaşayanlara da geçen yıl çalıştığım stüdyo olan Vila Pilates’i gönül rahatlığıyla önerebilirim.

İstanbul Avrupa yakasında oturanlar için de Kemerburgaz- Stüdyo Triple ve Bakırköy-Advanced Pilates tercih edebileceğiniz yerler arasındadır.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *