Pilates, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubertus Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Joseph Pilates bulduğu metodu,  zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için contrology (kontrol bilimi) olarak adlandırmış. Burada bahsedilen kontroloji; zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır.

Pilateste üzerinde durulan temel şey; bedenin dengeli olmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kasları güçlendirmektir. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır.

Pilateste her bir egzersiz çok tekrar ve setlerle yapılmaktan ziyade daha az sayıda tam ve kontrollü bir biçimde yapılmaktadır.

Pilates vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırmaktadır. Pilateste yapılan egzersizler doğru ve kontrollü yapıldığında 7’den 70’e her yaş grubuna uygundur.

Pilatesi günümüzde fitness salonlarında, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde; çeşitli rahatsızlığı olan insanlardan hamilelere, sağlıklı bireylerden profesyonel sporculara kadar bir çok kişi yapmaktadır. Gün geçtikte popüleritesi ve farkındalığı da artmaktadır.

Pilates bireysel veya grup dersleri olarak yapılmaktadır. Grup dersleri aletli olabileceği gibi daha çoğunlukta olarak mat üzerinde yapılan matwork denilen egzersizlerle; bireysel derslerde de matwork’un yanında, aletli pilates olarak adlandırılan reformer pilates yapılmaktadır. Yine bireysel derslerde kişiye yapılan vücut analizi sonucunda, bireyin ihtiyacı doğrultusunda; cadillac, trapez, chair, barrel, ladder barrel, spine correcter gibi aletlerle yapılan pilates egzersizlerine yer verilmektedir.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *