Dünya nüfusunun %70’inin sorunu olan şişkinlik probleminin en büyük sebeplerinden biri bu laktoz olayı. Peki nedir bu laktoz?

Laktoz süt şekerinin adı, laktaz ise bu şekerin parçalanmasında görevli olan enzimdir. Vücuttaki laktaz enziminin eksikliği de alınan laktozlu ürünlerin bağırsakta parçalanmasını zorlaştırdığı için şişkinlik meydana geliyor ve bu da bir çok kişiyi rahatsız ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bu sorunu yaşayan kişilerin oranı da azımsanmayacak kadar çok.

Her vücudun laktozlu ürünlere toleransı aynı değildir. İnsanların büyük çoğunluğu fermente edilmiş yoğurt veya az miktarda tüketilen süte vücut tepki vermezken fazla miktarda süt içildiğinde şişlik hisseder. Bazı kişilerin vücudunun ise bu ürünlere karşı hiç toleransı yoktur.

Süt içtiğimizde çok fazla rahatsız olup sindirim sorunu yaşıyorsak ama sütü de seviyorsak ne yapacağız? İşte burada laktozsuz ürünler hayat kurtarıyor 🙂

Ben de belirttiğim %70’lik dilimin içinde olduğumdan ve sütü çok sevdiğim için bu konuyu araştırdım. Laktozsuz ürünlerle ilgili yazılan ve söylenen olumlu-olumsuz birçok şey var.

Laktozu alınan sütün besin değerlerinin azaldığıyla ilgili bir düşünceniz olabilir fakat laktozsuz sütlerin yapım aşamasında protein, yağ ve karbonhidrat değerlerinde herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Sadece laktoz (süt şekeri) bileşenlerine ayrılarak glikoz ve galaktoza ayrıştırılmaktadır. Laktozun parçalanmasıyla ortaya çıkan glikoz ve galaktoz; laktoza göre 4 kat daha tatlıdır. Laktozlu sütlerin içerken daha tatlı gelmesinin sebebi de budur.

Sonuç olarak süt içtiğinizde şişkinlik yaptığı için sütü hayatınızdan çıkarıp içerisindeki kalsiyum, protein, vitamin ve minerallerden kendinizi mahrum bırakmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken laktozsuz süte buzdolabınızda yer ayırmak 😉

Bunu atlama;  Şişkinlik problemi yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu yoğurt yediklerinde herhangi bir rahatsızlık hissetmezken daha çok süt konusunda ciddi şekilde bu problemi yaşamaktadır. Bu yüzden özellikle süt olarak belirttim fakat siz yoğurt yediğinizde de aynı rahatsızlığı hissediyorsanız laktozsuzunu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *