Burası bizim İzmir’deki en favori kamp yerimiz 🙂 Fırsat buldukça her fırsatta gidiyoruz.

Buca’nın hemen üst tarafında bulunan Kaynaklar Köyü; yaz-kış her daim kampçıya rastlayacağınız, güvenli ve huzurlu bir yer. Özellikle Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinin Dağcılık kulüplerinin aktif olarak kullandığı bu kamp alanında çeşitli zorluk seviyelerinde tırmanış rotaları da mevcut. Buraya il dışından da tırmanış için gelen bir çok dağcı var. Ayrıca kamp alanından geçen bir dere de var ama malum İzmir’in sıcağı, dere yazın kuruyor. Ama baharda gittiğinizde dere kenarında çadırınızı kurup keyif yapabilirsiniz.

Bireysel olarak kamp veya tırmanış için gelebileceğiniz gibi bir de her yıl Nisan ayında düzenlenen 3 gün süren Geleneksel Kaynaklar Tırmanış Şenliği’ne de katılabilirsiniz. Ayrıntılar için; Tırmanış Şenliği

Bini aşkın çadırın kurulduğu, gündüz tırmanışların yapıldığı, akşamları da çeşitli konser ve aktivitelerin olduğu, bir çok şehirden kamçıların, tırmanışçıların geldiği bu şenlik oldukça renkli geçiyor. Ama ben sakinlik istiyorum diyorsanız bu şenlik size göre değil 🙂
Kaynaklara ulaşım için; Buca’dan köy merkezine kadar Eshot veya dolmuş geliyor. Köyden sonra da kamp alanına 10 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kamp alanını nasıl bulacağım derseniz köy meydanında kime sorsanız size tarif ederler zaten. Ayrıca köy halkı da çok tatlı ve yardımsever.

Köy meydanı da çok güzel. Kocaman bir çınarın altında oturabileceğiniz bir köy kahvesi var. Ayrıca haftasonları köyün teyzeleri çok güzel otlu-peynirli gözlemeler yapıyor. Yemeden dönmeyin sakın. Ben güzel kahvaltı etmek istiyorum diyenler için de sadece kahvaltısı için bile gelebileceğiniz, tamamen yöresel ve organik ürünlerden oluşan menüleriyle güzel kahvaltıcılar da var. Bizim sürekli gittiğimiz Çitlenbik Kahvaltı ama yan yana olan bu kahvaltıcıların birbirinden çok da bir farkı yoktur diye düşünüyorum. Fiyatlar da gayet makul.

Bu arada köy yerinde 2 tane bakkal var. Birinde alkol de satılıyor. Ayrıca et ürünü için kasap ve meyve sebze için de haftasonu meydanda pazar oluyor. Bütün ihtiyacınızı ordan alabilirsiniz.

Ayrıntı isteyenlere;  Kahvaltıcılarda serpme kahvaltı veriliyor. Köyün kasabında fiyatlar merkezdekiyle aynı. Alkol olarak da seçenekler fena sayılmaz.

Duş ve tuvalet ise; köy meydanında tuvalet var ama paralı. Malesef duş yok.

Ne ne kadar?

  • Kahvaltı kişi başı 20 TL
  • Gözleme 7 TL
Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *