Arkadaş çevremizin bize en çok sorduğu sorulardan birisi: “Biz de kamp yapmayı düşünüyoruz ama hiç malzememiz yok. Neler almamız gerekiyor?” Ben de bu sorunun cevabını toplu olarak yazmak istedim. Malum kamp mevsimi geldi. Hafta sonları doğaya kaçma zamanı artık.

Kamp dediğimiz şey minimum malzemeyle yapılacağı gibi kendinizi ne ölçüde şımartmak istediğinizle alakalı olarak lüx hale de gelebiliyor.

Önce olmazsa olmazlardan başlayacağım. Bu malzemelerle ilgili nereden alınır kısmı için de Decathlon candır diyorum. Hem diğer markalara göre oldukça uygun hem de birçok ürünü gayet kaliteli.

 • Çadır :  Bir çok seçenek mevcut bu konuda. Decathlon’da da bolca seçenek var. Eğer öyle sadece 1-2 sefer kullanmak için almıyorsanız kullanışlı bir çadır almanızı tavsiye ederim. Çadırlar bagajlı ve bagajsız olarak ayrılıyor. Bagajlı olanların yatılan kısmının dışında fermuarlı küçük bir alan daha oluyor. oraya ayakkabı çanta vs. gibi çadırın içine sokmak istemediğiniz malzemelerinizi koyabiliyorsunuz. Çadırda bagaj olması kesinlikle büyük rahatlıktır. Tercihiniz o yönde olursa rahat edersiniz. Bir de son yıllarda Fresh&Black’ ler çıktı. Bu da güneş ışınını içeri almayan çadırlar. Yaz aylarında çadırın içi çok güneş almadığı için içinde kavrulmuyorsunuz ama onun da şöyle bir dezavantajı var. Çadırın içi gündüz bile kapkaranlık oluyor. O yüzden bana sorarsanız bu özellik çok da mühim değil. Zaten yazın sıcak havada gündüz çadırın içinde durma gibi bir durumunuz olmadığı için sırf bu özellik için 2 katı para vermeye gerek yok. Bir de çadırınızı en azından içine şişme yatak girecek boyutta almanızı tavsiye ederim. Çünkü ilk başta olmasa bile sonradan mutlaka şişme yatak almak isteyeceksiniz.
 • Uyku Tulumu: Bunların da dereceleri var. Genel olarak kaz tüyü falan değilse kalınlığı arttıkça kullanılacağı hava sıcaklığı da düşüyor. Kışın kamp yapmayacaksanız orta derece bir uyku tulumu işinizi görecektir. Yaz kamplarında güneyde uyku tulumuna hiç gerek kalmıyor çoğu zaman zaten.
 • Mat: Eğer şişme yatak yoksa uyku tulumunun altında mutlaka bir mat olması lazım. Mat ne kadar kalın olursa o kadar rahat edersiniz.

Sadece bu malzemelerle istediğiniz yerde istediğiniz şekilde kamp yapabilirsiniz. Ama ben biraz daha rahat takılayım ve keyfini süreyim diyorsanız daha lüx bir kamp deneyimi için aşağıdaki ekipmanları da alabilirsiniz.

 • Dağcı Çantası: Bu alanda seçenek oldukça fazla ve iyi bir şey almak istediğinizde fiyatlar da ciddi artıyor. Dağcı çantalarının özellikleri çok. Öncelikle hacim olayı var. Eğer bütün kamp malzemelerimi içine doldurup öyle kampa gideceğim diyorsanız büyük hacimli bir çanta almanızı öneririm. Yani 60-70 litre hacim civarında bir çanta tercih etmelisiniz. Ama burada da tabi hacmi arttıkça boyutu da ciddi artıyor. Ortalama bir şey söyleyecek olursak kadınlarda 40-60 litre, erkeklerde de 60-80 litre ideal olur. İçerisine her şeyinizi rahatlıkla koyabilirsiniz. Dağcı çantası alırken en çok dikkat edeceğiniz şey bel desteği. Alacağınız çantanın bel desteği mutlaka olsun. Fazla ağırlık taşıyacağınız için normal sırt çantası tarzında olanlar belinizin ve sırtınızın ağrımasına sebep olur. O yüzden bel desteğine özellikle dikkat edin. Bir de sırt bölgesinin de sırtınıza tam oturduğuna emin olun. Bu konuda özel sırt desteği olan çantalar da var ama onlar biraz daha pahalı tabi. Decathlon’un çantaları oldukça kullanışlı ve fiyatları da uygun.  Hatta aşağıya eklediğim linkteki çantası en ekonomik ve kullanışlı modelidir.

 • Masa-Sandalye: Bu olay zaten artık kamp yapmasanız da sahile inip oturmak için bile elzem hale geldi. bu yüzden birçoğunuzun evinde vardır diye düşünüyorum ama olmayanlar için de Decathlon’un sandalyeleri oldukça kaliteli. Fakat masasının kullanışlılığı ile ilgili tereddütlerimiz var. Biz çok daha kullanışlı olduğunu düşündüğümüz için başka bir katlanır masa aldık. Linkini alta ekledim.
 • Şişme Yatak: Başta insana fazla lüx gibi gelse de aldıktan sonra neden daha önce almamışım diyorsunuz. Kampınızın kalitesi değişiyor resmen. Evde uyuduğunuz uykuyla neredeyse eş değer rahatlıkta bir gece geçirebilirsiniz. O yüzden benim tavsiyem çadırı alırken direkt ona uygun bir şişme yatak da almanız. Tabi bu arabanız varsa geçerli. Diğer türlü şişme yatağı taşımak oldukça gereksiz. Eğer araçsız bir kamp olacaksa kalın bir matle idare edebilirsiniz.
 • Pompa: Eğer şişme yatak aldıysanız hemen de bir pompa ekleyin çantaya.
 • Yastık: Şişme yastık alabilirsiniz, yer kaplamadıkları için güzel bir seçenek. Ama ben onların hiç rahat olduklarını düşünmediğim için minik boy pufuduk yastık aldım. Onlar da oldukça az yer kaplıyorlar zaten. Üstelik oldukça da rahatlar.

 • Çarşaf: Abarttığımı düşünebilirsiniz ama kesinlikle şişme yatağın üzerinde direkt uyumak hiç güzel olmuyor. O yüzden ben eski bir çarşafımızı kamp çarşaflığına terfi ettirdim ve o daima kamp çantamızda duruyor. Hem böylece şişme yatak da pislenmiyor.
 • Lamba: Telefonun ışığı yeter bana diyebilirsiniz ama kesinlikle aynı şey değil. Akşam otururken masanın üzerine veya ağacın dalına asıp gece çadırın içindeyken de çadırın tepesine asarak ışık sorununuzu çözebilirsiniz.

 • Kamp Tüpü-Ocağı: Kampta en keyifli şeylerden biri de kendi yemeğini yapmak. Hazır şeyler alıp yemek çok keyifli olmuyor. Akşamı mangalla halletseniz bile sabah kahvaltı için insan bir yumurta yapmak istiyor. Ki aldıktan sonra o iş sadece yumurtayla da kalmıyor zaten 🙂
 • Kamp Tencere Takımı: Tüp ve ocağı alınca tencere takımını da almak lazım tabi. Hem çok hafifler hem de oldukça kullanışlı.
 • Çaydanlık: Akşam ateş başında ya da sabah kahvaltıda keyif çayı için bunu da listeye ekleyin.

 • Izgara: Üzerinde mısır, biber közlemek için kullanıyoruz biz. Hatta eğer güzel bir ateş varsa çayı ve yemeği de ateşin üzerinde tavayı veya çaydanlığı ızgaranın üzerine koyarak yapıyoruz.

 • Hamak: Bu da en keyifli lüx malzemelerden birisi. Gün ortasında kahvaltıdan sonra hamakta müzik dinlemek, kitap okumak ya da siesta keyfi yapmanın tadı bambaşka.

Malzemelerin Güncel Linkleri;

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *