Hamile pilatesi biraz daha hassas ve önemli bir alan.

Kişi daha önce pilates yapmışsa hamileliğinin her döneminde pilates yapabilir. Fakat daha önce pilates yapmamışsa 14. haftadan sonra pilates yapabilir. Pilatese başlamadan önce doktorunuzla görüşüp mutlaka pilates için onay almalısınız.

Hamile pilatesindeki egzersizler ve hareketler normal pilatese göre biraz daha farklıdır. Hareketler ve açıları değişmektedir. Yine hamileliğin evrelerine göre de yapılan hareketler de farklılaşmaktadır.

Doktorlar da son yıllarda pilatesi hamilelere özellikle önermektedir. Çünkü pilatesin temel prensiplerinden biri olan nefes hamileler için en önemlisidir. Özellikle de normal doğum düşünüyorsanız doğru nefes almayı öğrenmek zorundasınız. Doğru nefesle kasların çalışmasını kontrol etmek için en güzel yöntemdir aslında pilates.

Normal doğum esnasında pelvis bölgenizdeki kasların güçlü ve esnek olması; aynı zamanda doğru nefes almayı bilmeniz; doğum anında bedeninizi ve kaslarınızı daha kolay kontrol edebilmenizi sağlayarak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu yüzden her hamile için pilates önemlidir ama özellikle normal doğum düşünen hamile adaylarının, hamile kalmadan önce pilatese başlamaları hamilelik sürecinde de pilatese daha rahat devam etmelerini sağlayacaktır. Bu da doğum sırasında büyük bir artıdır.

Pilatesin hamilelik ve doğum sürecindeki artılarının yanında doğum sonrasındaki etkisi de yine göz ardı edilmemelidir. Kaslarınız güçlü olduğu için doğum sonrasında rahim çok daha kolay toparlanır.Vücudunuz normale göre daha kısa sürede normal formuna kavuşur.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *