Fethiye herkesin favori tatil noktalarından birisi. Bizim de favorilerimiz arasında. Ama bizim favorimiz olmasının başlıca sebebi yamaç paraşütü. Öncelikle bu tecrübeden bahsetmek istiyorum size.

Yamaç paraşütü benim hayatım boyunca yaşadığım en güzel, en heyecanlı tecrübeydi. Adrenalin tutkusu olan, özgürlüğü hissetmek isteyen herkese sesleniyorum. Ertelemeyin! Biran önce fırsat yaratıp bu hazzı yaşayın derim. Ülkemizde bir çok şehirde yapılıyor fakat bilindiği gibi bunun için en güzel yer Fethiye. Ölüdeniz’in tepesinde şahane manzaranın üstünde uçmak gerçekten tarif edilemeyecek kadar güzel. Türkiye’deki paraşüt için en yüksek zirve olan Babadağ’dan, 1900 metreden atlıyorsunuz. Ölüdeniz’de birçok firma var bu işi yapan. Ama araştırmalarımın sonucunda en iyi ve güvenilir olanların Skysport ve Reaction olduğunu gördüm. Biz Reaction’ı tercih ettik ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok profesyoneller. Son olarak tavsiyem havada uçarken akrobasi isteyip istemediğinizi soruyorlar. Korkularınıza yenik düşüp sakın hayır demeyin. Çünkü işin içine akrobasi de girdiğinde o tarif edilemeyen duygunun zirvesine çıkıyorsunuz 🙂

Demem o ki eğer daha önce yapmamışsanız ve bu yaz yolunuz buralara düşerse sakın bu şahane hissi yaşamadan dönmeyin 🙂

Yamaç paraşütüyle ilgili teknik bilgilere gelecek olursak; merkezden veya otelinizden sizi mini otobüslerle alıyorlar ve Babadağ’ın zirvesine çıkarıyorlar. Tepedeki alanda hocalar ekipmanları hazırlıyor ve herkes birer hocayla eşleşiyor. Sonrasında zaten hocanız gerekli talimatları size veriyor. Rahat kıyafetler ve spor ayakkabıyla gitmeniz önemli. Video ve fotoğraf çekimine gelecek olursak; Skysport’ta kendiniz fotoğraf çekebiliyorsunuz fakat diğer şirketlerde buna izin yok. Beraber uçtuğunuz pilot go-pro’yla video ve fotoğraf çekiyor ve ücret karşılığında ondan alabiliyorsunuz.

Fethiye’de konaklama konusunda seçenek oldukça bol. Her çeşit konaklama türünde güzel tercihler mevcut. Biz doğayla daha iç içe olmak istediğimiz için kampçıların ve salaş takılmayı sevenlerin müdavimi oldukları; aynı zamanda Likya Yolu’nun da üzerinde bulunan Kabak Koyu’nu tercih ettik. Kabak Koyu; Doğayla vakit geçirmek, kendini bulmak ve huzur dolmak isteyenlerin tercih edebileceği bir ortam. Fethiye merkezden biraz uzak ve oldukça virajlı bir yolu var. Araba yolu bittikten sonra eşyalarınızı alıp patika yoldan yaklaşık 20 dk kadar yürüdüğünüzde campingler başlıyor. Bu campinglerle ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda biz Kabak Valley Camping’de kaldık. İsterseniz kendi çadırınızla gidebilir, isterseniz de onların çadırlarında kalabilirsiniz. Camping konaklama ve kahvaltı+akşam yemeği dahil konseptli çalışıyor. Temizlik konusunda çok iyi değildi ama yemekleri şahaneydi. Denize girmek için de  patika yoldan 10 dk yürüyerek koya iniyorsunuz. Denizi biz gittiğimizde çok dalgalıydı o yüzden ben çok sevemedim ama her zaman öyle değildir belki.

Kafa dinleyip modern hayattan uzaklaşmak isteyenler için Kabak Koyu güzel bir tercih olacaktır fakat yukarıda da belirttiğim gibi bu koya gelirken beklentiniz yüksek olursa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Kabak Valley Camping konumu için tıklayınız.

Fethiye merkezde yapılacak şeyler klasik ama mutlaka 1 gününüzü Ölüdeniz’e ayırmalısınız. Ölüdeniz’de yüzüp kano keyfi yapmadan Fethiye’den ayrılmayın.

Ne ne kadar?

  • Yamaç Paraşütü : 250 TL + Fotoğraf Çekimi : 90 TL ( 2016 yaz fiyatı )
  • Kabak Valley Camping : 100 TL (Kahvaltı ve akşam yemeği dahil – 2016 yaz fiyatı)
  • Ölüdeniz’de Kano: 20-30 TL
Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *