Fas’ta çöl deneyimi için farklı seçenekler var. 1 veya daha fazla gün konaklamalı seçenekler vardı ama biz 1 günlük konaklama tercih ettik. Campinglere Booking üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Bizim seçtiğimiz Orient Desert Camp’a gitmek için önce Hassi Labied isimli köye gittik arabayla. Orada campingde görevli biri karşıladı bizi ve bir tesise götürdü. Akşam saat 7 ye kadar orada dinlendik. Gündüz çöle gidilmiyor çok sıcak olduğu için.

Bu arada buradaki konaklamamız yarım pansiyon şeklindeydi.

Köyden çöldeki camp alanına ister offroad araçla isterseniz de ekstra ücret ödeyerek deveyle gidebiliyorsunuz. Biz daha önce hiç deveye binmediğimiz için deveyi tercih ettik. Kişi başı 13 € verdik deve turuna. Dinlendiğimiz tesisten saat 7 de önce offroad araçla aldılar bizi ve deveye bineceğimiz noktaya götürdüler. Oradan develere binerek sahra çölünde ilerleme başladık.

Develer kaç kişilik grupsanız o kadar sayıda birbirine bağlı ve başında da bir görevli oluyor gezdirmesi için. Deveye binmek oldukça değişikmiş. Fazla yüksektesin bir kere 🙂 İlk başta güzel gelse de sonradan deveye eziyet ediyormuşum gibi hissettiğim için bi tuhaf oldum aslında. Burak da benim gibi düşündüğü için ertesi sabah dönüşte deveyi tercih etmedik.

Deveyle biraz ilerledikten sonra gün batımını izlemek için bir kum tepesinde mola verdik, develer de bu arada dinlendi.

Biz de bolca fotoğraf çekildik tabi 🙂

Ardından tekrar devam edip kamp alanına vardık. Kamp diyorum ama bizim için otel standartlarındaydı diyebilirim. Sadece duvar yerine etrafında bezler vardı.

Campinge vardığınızda zaten akşam oluyor. Sizi ikramlıklarla karşılıyorlar. Ardından odanıza yerleşip güzel bir duştan sonra da doğruca akşam yemeğine 🙂

Çalışanların ilgisi gerçekten çok iyiydi. Odamız, restoran ve yemeklerin lezzetine de diyecek yoktu. Keyifle yenen akşam yemeğinin ardından da müzik keyfi başlıyor. Açık alanda ateş başında bedevilerin çalgılayla birlikte yaptığı müzik ziyafetinden sonra artık yapacağınız tek bir şey kalıyor. Kafanızı göğe çevirmek. Milyonlarca yıldızı bu kadar muhteşem izleyeceğiniz başka bir yer zor bulunur.

Ertesi sabah gün doğumunu izlemek için erkenden kalktık fakat hava bulutlu olduğu için göremedik biz. Belki siz bizim yerimize de izlersiniz.

Ardından kahvaltı zamanı. Fas’a göre oldukça zengin bir kahvaltının ardından da çölden gitme zamanı geliyor. Sabah 9 gibi de çölden ayrılıyoruz.

Çöl bizim için çok özel bir deneyimdi. Fas’taki en güzel günümüzdü diyebilirim. Fas’a gelecekseniz ilk gelmeniz gereken yer kesinlikle çöl.

Share:

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *