Tam bir çikolata delisi insanım. Kendimi tutmasam ve sağlıksız olduğunu bilmesem tatlıyla beslenecek kadar çok seviyorum. Evet kötü bir zaaf farkındayım ama kontrolü elden bırakmadığınız ve tabi ki sporu ihmal etmediğiniz sürece çok sıkıntı olmuyor.

Takip edenler bilir. Tatlıyı bu kadar severken ‘Şekersiz 21 Gün’ olayını denemek gibi bir çılgınlık yaptım geçenlerde. Kendime türlü işkenceler yaparak ve gerçek anlamda mutsuz olarak 10 gün sürdürmeyi başarabildim. Bu benim için çok büyük bir başarıydı ama anladım ki bu olay benlik değilmiş. En azından şuan için buna hazır değilmişim. Belki ilerde yaparım 😉

Eveet gelelim güzel tatlış mekanlara. Çikolata sever olarak bir yere gitmeden önce araştırdığım ilk şey ne yenir ve özellikle de meşhur bir tatlısı var mı? 🙂

Sizinle İstanbul’da gidebileceğiniz; benzerini başka yerlerde pek de bulamayacağınız güzide tatlı mekanlarımı paylaşıyorum.

ASUMAN

Burası bizim istanbuldaki favori tatlıcımız. Kadıköy’de Moda’da olan bu mekan gerçek Belçika çikolatalarıyla harikalar yaratıyor. Tatlılarına eski dönemde yaygın kullanılan kadın isimlerini koymuşlar. Tatlıların en favorileri ise Asuman ve Mualla.

Asuman’ın 2 şubesi var. İkisi de Moda’da. Birinin adı Çikolata Dükkanı. Diğerinin adı da Asuman. İkisi birbirine çok yakın. Yaklaşık 500 m mesafedeler. Gelelim ayrıntılara.

Çikolata Dükkanı ilk yerleri. Fazlasıyla küçük ve tatlı bir yer. Hafta sonu ve hafta içi akşamları kapısında kuyruk olması kuvvetle muhtemel. Ama ilk defa gidecekseniz önce buraya gidin derim. Sıra hızlı akıyor zaten.

İlk defa yiyeceklere önerim mutlaka Asuman yemeleri. Eritilmiş Belçika çikolatası, çilek ve kıtırlarla birleştirilmiş bu tatlının üzerine de ev yapımı krem şanti sıkarak kavanozda servis ediyorlar. Tadımlık ve doyumluk olmak üzere 2 boyu var. Biz hiç tadımlık yemedik tabiki 🙂 Doyumluk gerçekten çikolataya doyuruyor sizi. Bu arada Asuman sütlü çikolatalı servis ediliyor ama isterseniz bitter ve beyaz seçenekleri de var. Hatta yarı yarıya da seçebilirsiniz.

Diğer favori tatlı ise Mualla. O da Belçika Waffle’ı üzerine beyaz ve sütlü çikolata sos, muz ve file anteple servis ediliyor. Biz bunu da çok seviyoruz.

2. şubelerinin adı ise Asuman. Burası daha büyük ve geniş bir yer. Ama burada da sıra bekliyorsunuz. Bugüne kadar iki şubede de en fazla 10-15 dk beklemişizdir. İki şubedeki tatlıların bazıları farklılık gösteriyor. Ama söylediğim iki favoriden Mualla burada yok. Onu yemek için Çikolata Dükkanı’na gitmeniz gerekiyor. Bir de bu şubede tatlılar Çikolata Dükkanı’na göre 1’er ₺ daha fazla.

Ayrıca içerisinde değişik tatlarda çikolatalar olan bir vitrini var. İsterseniz eve giderken bir paket yaptırabilirsiniz.

Ne ne kadar?

  • Asuman : 17 ₺
  • Mualla : 17 ₺

Çikolata dükkanı konumu için tıklayınız.

Asuman konumu için tıklayınız.

MENDEL’S

Mendel’s de Avrupa yakasının favori tatlıcısı. Beşiktaş’ta bulunan bu şahane mekanın içine girdiğinizde diğer masalardaki tatlılardan gözünüzü alamıyorsunuz 🙂

Burada çeşit çok. Karar vermesi de oldukça zor haliyle ama en favori tatlısı Chocolate Bomb. Gerçekten o kadar övülmeyi de hakediyor. Pişmaniye, üzerine meyveler, makaron ve gerçek çikolatanın birleşimiyle oluşan bu tatlıyı yerken kendinizden geçebilirsiniz 🙂 Üstelik sunumu da oldukça havalı. sert çikolata küresi şeklinde gelen bu tatlının üzerine sıcak çikolata dökerek küreyi eritiyorsun 🙂

Biz bir de Sizzling Browni denedik. O da yediğim diğer brownilere göre oldukça iyiydi. Fokurdayan bir çikolata sosun içinde getiriyorlar; yanında da dondurma ohh mis 🙂

Ama ilk defa gidecekseniz öncelikle Chocolate Bomb yemenizi öneririm.

Ne ne kadar?

  • Chocolate Bomb : 22 ₺
  • Sizzling Brownie : 19 ₺

Konum için tıklayınız.

ÇİKOLATA KAHVE

İstanbul’un otantik çikolatacısı da burası 🙂 Dışından içindeki müziklere kadar nostaljik bir havası olan bu mekanın tarihi oldukça eski. Buranın çikolataları kadar ‘Çikolata Kahve’ isimli içeceği de herkesin favorisi.

Gerçek eritme çikolata, süt ve kahvenin birleşimiyle yaptıkları bu içeceğin en son üzerine ev yapımı kremşanti ekleyerek servis ediyorlar. Tadı gerçekten çok iyi. Şekersiz içecek içenlere biraz tatlı gelebilir ama bilginiz olsun.

Gelelim çikolatalarına. Resimdeki gibi kocaman vitrininden beğendiğiniz çikolatalardan istediğiniz adette tabağınıza ekliyorsunuz. Bizim buradaki favorilerimiz de yaban mersinli topları ve ayvalı minik çikolataları. Ayvalı diye ön yargılı olmayın; çok seveceğinize eminim 🙂 Bir de bitter sevenler için bademli portakallı bitterleri gerçekten şahane ama her zaman bulunmuyor.

Önemli bir ayrıntı olarak kredi kartı geçmiyor bilginiz olsun. Ama bunu bilmeden ilk defa gittiğimizde hesabı ödemek için kredi kartı uzattığımızda ‘Kredi kartı geçmiyor ama yoksa sorun değil, daha sonra geldiğinizde de bırakabilirsiniz.’ diyerek şahane de bir düşüncelilik göstermişlerdi 🙂

Ayrıca eve veya eşe dosta götürmek için de hazır paketleri var.

Ne ne kadar?

  • Çikolata Kahve : 8 ₺
  • 8-10 tane çikolata ortalama : 15 ₺

Konumu için tıklayınız.

ÇITIR WAFFLE

Bu waffle’ı yemeden gerçekten waffle yedim demeyin. Bu kadar iddialıyım bu lezzet için. Asıl yeri İzmir aslında. Hatta İzmir’de Edem diye biliniyor. Ama başka illerdeki şubeleri de her geçen gün artıyor. İstanbul’da Avrupa yakasında da bir şubesi varmış ama biz daha ona gidemedik. Ama genel olarak hepsi aynı standartta olduğu için lezzet konusunda hayal kırıklığı yaşayacağınızı sanmıyorum. Ama İzmir’deyseniz ya da İzmir’e gidiyorsanız bunu yemeden dönmeyin 🙂

Normal krep şeklinde yapılan ince hamurlu waffle’ların aksine kalın ama çıtır çıtır bir hamuru olan ve üzerine koydukları malzeme çeşitliliği ve seçeneğiyle önce gözünüzü doyuran bu mekandan mutluluk hormonlarınız tavan yapmış olarak kalkabilirsiniz 🙂 İçerisindeki meyveler, soslar ve diğer malzemelere göre çeşitleri mevcut. Bizim favorilerimiz ise Chocolate ve Favorite isimli olanlar.  Önemli bir not olarak da mutlaka dondurmalı yemenizi tavsiye ederim.

Konum olarak İstanbul’daki şubesinin konumunu paylaşıyorum buradan. İzmir’de olanlar için orada birkaç şube mevcut. Size en yakınını tercih edebilirsiniz.

Ne ne kadar?

  • 12 – 18 ₺ ( Seçtiğiniz çeşide göre değişiyor)

CEVİZ AĞACI

Burası aslında sadece bir tatlıcı değil. Koşuyolu’nda bulunan bu mekanın sadece tatlıları değil yemekleri de gayet leziz. Ama kendine has özellikle 2 tane tatlısı var. Biri Polka diğeri de Budapeşte.

Polka; dışarısında bademli incecik bir kek tabakası ve içinde çilek, muz, frambuaz ve özel kremasıyla benim asıl favorim.

Budapeşte ise canınız çok çikolata istemediğinde tercih edebileceğiniz oldukça lezzetli ve hafif bir tatlı. Dışındaki çıtır kek katmanı asıl olayı. İçerisindeki çilek ve özel kremasıyla da lezzetini tamamlıyor. Bazen muzlu da yapıyorlar ama mutlaka çileklisini deneyin 😉

Ne ne kadar?

  • Polka : 14 ₺
  • Budapeşte : 14 ₺

Konumu için tıklayınız.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *