İstanbul’da gezilecek yerlerin üst sıralarında yer alır Adalar bence. İstanbul’da yaşamıyorsanız bile gezmeye geldiğinizde 1 gününüzü Adalar’ı gezmek için ayırabilirsiniz.

Aslında toplamda 9 tane adadan oluyşuyor ama hepsinde yerleşim yok. Yerleşim olan adaları büyüklüklerine göre sıralayacak olursak; Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada. Bir de Sedef Adası var. Burada da çok küçük bir oranda yerleşim varmış ama gitmediğim için bu konuda ekstra bir bilgi veremeyeceğim.

Şimdi gelelim adaların ayrıntılarına.

BÜYÜKADA

Adaların arasında en büyük ve en turistik olanı. Gerçekten de oldukça güzel. Adanın tek ama aynı zamanda büyük dezavantajı; adada bolca fayton olması. Sayıları o kadar fazla ki turistik mevsimde gittiğinizde faytonlardan dolayı rahat yürüyemiyorsunuz ve de at pisliği kokusu biraz rahatsız edici olabiliyor. Ama bunu gözardı edersek gerçekten görülmesi gereken bir ada. Tavsiyem tatil günü gitmemeniz. Böylece adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Adanın bir güzel tarafı da motorlu aracın yasak olması. Belediyeye ait birkaç araç dışında hiç araç kullanılmıyor adada.

Peki adada neler yapabilirsiniz?

Öncelikle adanın tüm çevresinde yol var. Yani adayı tam tur dolaşabiliyorsunuz. Bu yüzden eğer vaktiniz varsa adanın etrafını dolaşmanızı öneririm. Bunun için 3 seçeneğiniz var. Fayton, bisiklet ve yürüyüş. 1. seçenek onayladığım bir seçenek olmadığı için onu es geçiyorum. 2. seçenek olan bisiklet güzel bir seçenek olabilir. İsterseniz kendi bisikletinizle gidebilirsiniz ya da adadaki bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Kendi bisikletinizle gidecek olursanız feribotlar bisiklet alıyor. Şehir hatlarında bisiklet ücretsizken, Prens Tur’da bisiklet için de bir kişi ücreti ödüyorsunuz ama bilginiz olsun. Ayrıca bisikletle gezecekseniz eğer yokuşta sürmeyi göze almalısınız çünkü adada bolca yokuş var.

Adada görülmesi gereken yerlerin başında Aya Yogi tepesi geliyor. Bu tepeye belirli bir noktadan sonra fayton çıkmıyor çünkü çok fazla dik bir yokuş var. Ama tepedeki manzara buna kesinlikle değiyor. O yüzden mutlaka gitmelisiniz. Aya Yorgi tepesinde küçük bir de kilise var, ziyaretçilere açık, aktif olarak kullanılıyor ve ayinler yapılıyor. Bu tepeye çıkışınızı akşamüstüne denk getirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü tepede çok güzel bir restoran var. Adı Yücetepe Kır Gazinosu diye geçiyor. Manzarasının şahane olduğu bu mekanda ister atıştırmalık, ister ızgara tarzında yemekler var. Self servis veriyorlar. Alkollü bir mekan. Şarapları gayet güzel. Bir de paçanga böreği çok güzeldi aklınızda bulunsun. Fiyatları da adanın diğer mekanlarına göre gayet uygun.

Adada görülmesi gereken yerler arasında Eski Rum Yetimhanesi var. İçerisine girilmiyor fakat dışarıdan oldukça heybetli olan bu binayı mutlaka görmelisiniz. Dünyanın en büyük ahşap yapısı olduğu söyleniyormuş. Gerçekten de oldukça büyük. Adayı turlarken bina önünüze çıkacaktır zaten. Eğer vaktiniz varsa adada oldukça fazla konaklama seçenekleri de var. 1 gün konaklayarak diğer adaları da gezerek keyifli bir kaçamak planlayabilirsiniz.

Bir diğer önerim de Büyükada Koşusu. Her yıl Mart ayında yapılan koşu adada gerçekten festival havasında gerçekleştirilen bir etkinlik oluyor. Önceki yıllarda sadece 10 km’lik tek bir parkur vardı. Fakat bu yıl 5K, 10K ve yarı maraton seçenekleri şeklinde gerçekleşti. Koşmayı sevenler için bol oksijenli, enfes manzaralı bir tecrübe olacaktır. Ayrınlı bilgi için: Büyükada Koşusu

 

HEYBELİADA

Büyükada’ya nazaran biraz daha küçük ve doğal kalmış olan bir ada burası. Bu adada da konaklama, yeme-içme anlamında bolca seçenek var. Aslında bütün adalarda plaj var ve denize giriliyor. Ama heybeli adada özel bir Beach Club var. Ayrıca adada büyük bir tabiat parkı var. Değirmenburnu Tabiat Parkı. Parka giriş ücretli ama cüzi bir miktar. Ayrıca parkın içerisinde mesire alanı da var. Piknik için seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

 

BURGAZADA

Bu ada bizim favorimizdi bir zamanlar. Ta ki kamp yasaklanan kadar. Adalar arasında tek kamp yapılan ada burasıydı. Fakat 2 yıl önce ada sakinleri kampçılardan rahatsız oldukları gerekçesiyle adada kamp yasaklandı. Burgazada’yla ilgili gerekli bilgileri  Burgazada yazımdan okuyabilirsiniz.

Ayrıca adada yemek veya konaklama önerisi olarak da Burgazada Öğretmenevi’ni tavsiye ederim. Biz hiç kalmadık ama gidenlerin yorumları gayet olumlu. Yemekleri oldukça güzel. Ama en güzel tarafı manzarası tabi ki. Ağaçların arasında ve deniz manzarası olan bu yere dolaşırken en kötü bir kahve molası vermek için bile uğramalısınız.

KINALIADA

Yazdıklarım arasında en küçük olan ada burası. Diğer adalar kadar çok fazla işletme yok. Buraya geldiğinizde turistten çok adada yaşayan yerli halkı görüyorsunuz. Bu yüzden de en doğal kalmış ada diyebiliriz. Diğer adalara göre sokakları, evleri daha sempatik diyebilirim. Sakin bir gün geçirip huzurla sessizliğin tadını çıkarmak istiyorum diyorsanız bu ada tam sizlik.

 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *